Programa
Este Congresso é financiado por fundos nacionais através da FCT – Fundação para a Ciência e a Tecnologia, I.P., no âmbito dos projetos UIDB/00759/2020, UIDP/00759/2020 e UIDB/05021/2020.
This Conference is financed by national funds through FCT – Foundation for Science and Technology under projects UIDB/00759/2020, UIDP/00759/2020 and UIDB/05021/2020.
Please click on the tabs below to see the program day by day
A PDF of the four-day schedule is also available here
Time zone: UTC/GMT +1 hour
Venues:
Conference and Exhibitions @Convento São Francisco (1st floor rooms: Aeminium 1, Aeminium 2, Centro, Inês de Castro; 2nd floor room: Mondego) | https://goo.gl/maps/A4YY2mFqNY7PcpHn9 | Av. da Guarda Inglesa 1a | https://www.coimbraconvento.pt/pt/
Performances @TAGV - Teatro Académico de Gil Vicente | https://goo.gl/maps/urexTdexSGbVQAhk7 | Praça da República | https://tagv.pt/
Screenings and Exhibition @Exploratório - Centro Ciência Viva de Coimbra | https://goo.gl/maps/CzE8Lf293K2PYbR48 | Rotunda das Lages, Parque Verde do Mondego | https://www.exploratorio.pt/
Dinner @Centro Cultural Dom Dinis | https://goo.gl/maps/XCC5JZocJzxBqCAL6 | Largo Marquês de Pombal
Zoom links will be sent to all registered attendants by email. Numbered sessions (e.g. "session #05 @Aeminium 2") in the program will be streamed. Keynote sessions will be recorded and made available at a later time.
The Electronic Literature Organization has a Community Code of Conduct. Please read it here: https://eliterature.org/about/code-of-conduct/
Program
8:00 a.m. - 6:00 p.m.
Registration @Convento São Francisco (2nd floor, Mondego Room)
8:00 a.m. - 9:45 a.m.
Session #01 @Aeminium room 1 [WORKSHOP]
Tags and maps: fragmented mirrors > Eugenio Tisselli (ojoVoz)
Session #02 @Aeminium room 2 [WORKSHOP]
A Collective AI Co-creation Workshop of a Site-Specific Immersive Experience > Michaela Pnacekova [online] (York University), Sharon Musa [online] (York University) and Hyjunju Park [online] (York University)
Session #03 @Centro room [WORKSHOP]
Digital Literary Adaptation Workshop: Curatorial, Recombinant, and AR Reimagining. (i.e. VR --> AR) > David Thomas Henry Wright (Nagoya University), Karen Lowry (Curtin University) and Chris Arnold (University of Western Australia)
10:00 a.m. - 11:20 a.m.
Session #04 @Mondego room [OPENING & KEYNOTE]
Host and Moderator: Manuel Portela
ELO 2023 Opening Session with Local Organizers > Helena Santana (Coordinator of the Centre for Portuguese Literature - CLP), Paulo Trincão (Director of the Exploratório) and Albano Figueiredo (Dean of the Faculty of Arts and Humanities - FLUC)
A Network Archaeology of Othernets, Alternets, Radionets > Lori Emerson (University of Colorado at Boulder)
11:20 a.m. - 11:35 a.m.
Break (On Your Own)
11:35 a.m. - 12:55 a.m
Session #05 @Aeminium 2 [PANEL]
Being the Other in Electronic Narratives > Pierre Gabriel Dumoulin (Université du Québec à Montréal), Emmanuelle Lescouet [online] (Université de Montréal) and Amélie Vallières (Université du Québec à Montréal)
Session #06 @Centro room [ROUNDTABLE]
Interactive Narratives and Empowerment: What happens when narratives don’t do what you expect? > Lai-Tze Fan (University of Waterloo), Marjorie Luesebrink [online] (Electronic Literature Organization), Caitlin Fisher (York University), Jon Saklofske (Acadia University), Ken Alba [online] (Boston University) and Korine Powers (Boston University)
Session #07_A @Mondego room [SCREENING; Q/A]
Covid E-Lit Digital Art During the Pandemic > Scott Rettberg (University of Bergen), Søren Bro Pold (Aarhus University) and Anna Nacher (Jagiellonian University)
12:55 a.m. - 2:00 p.m.
Lunch at Claustros at the Convento São Francisco
2:00 p.m. - 3:00 p.m.
Opening of Exhibitions @Aeminium room and @Inês de Castro room
Arborescent/ Resistance organized by ELO2023 Chairs. Works selected by the ELO Program Committee. Online gallery: https://eloconference2023exhibitions.wordpress.com/
3:20 p.m. - 4:40 p.m.
Session #07_B @Aeminium room 1 [PAPERS]
Obsol-essence Preserved
Moderator: David Wright
- Disrupting Library Collections through the Value of Media Obsolescence > Erik Radio [online] (University of Colorado Boulder)
- Future Files: Archiving Born-Digital Literary Communities > Nina Mamikunian (University of California, San Diego)
- Literature in the age of technical remediation: the restoration of electronic poetry in Latin America > Michael Hurtado [online] (Universidad Peruana de Ciencias Aplicadas)
Session #08 @Aeminium room 2 [PAPERS]
Digital by Design
Moderator: Johannah Rodgers
- Beneath the Fingers of the petites mains: Reconsidering the traditional model of the Humanities > Margot Mellet (University of Montreal)
- Place, Memory, Poetry, and the James A. Emanuel Papers at the Library of Congress > Tyechia Thompson (Virginia Tech)
- 2XTWEETSXMODEMSXTXTXTWEET: combining Media archeology and electronic literature to support societal change through design > Cyrus Khalatbari [online] (The Swiss Federal Institute of Technology - EPFL, HEAD – Genève - HES-SO)
Session #09 @Centro room [PAPERS]
Capitalism or Something Worse?
Moderator: Søren Bro Pold
- Weird Economies - Transversalising the Agencies of Economic and Literary Signifiers > Michael Heidt (University of Kassel)
- Post-Literary Ghosts: Discomfort and Disruption on Amazon Mechanical Turk > Bruno Ministro (University of Porto)
- Anonymous: To be or not to be? That is the Question > The Digital Coy [online] (ArtNationX)
Session #10 @Mondego room [PANEL]
Thinking Outside the Box: Disrupting Algorithmic Culture in Latin/x American Digital Literature and Art > Claudia Kozak (Universidad de Buenos Aires), Thea Pitman [online] (University of Leeds), Milton Läufer (New York University) and Wolfgang Bongers (Universidad Católica de Chile)
4:40 p.m. - 5:00 p.m.
Coffee Break with Catering at Claustros/Cloisters
5:00 p.m. - 6:30 p.m.
[PERFORMANCES]
Host: Serge Bouchardon
5:00 p.m. - 5:20 p.m.
Performance @Mondego Room
- Social change in a global perspective > Ottar Ormstad (independent artist)
5:30 p.m. - 6:30 p.m.
Session #11_A In-Person Experience @Mondego Room
- The Sync. Chat-poetry project in two parts: telegram channel and walk > Daria Petrova (The 101 Mediapoetry Festival; ITMO University; State Hermitage Museum)
Session #11_B Online Experience [in-person attendees can see the broadcast @Aeminium room 1]
- Super Birthday, Dad: an escape zoom [online] > Mark C. Marino (University of Southern California) and Ryan Veeder (independent artist)
9:30 p.m.
Performances @TAGV-Teatro Académico de Gil Vicente
Host: Caitlin Fisher
- THE FLOODS: A generative and combinatory sound-image-text performance > Roderick Coover (Temple University), Adam Vidiksis (Temple University) and Nick Montfort (Massachusetts Institute of Technology)
- Overflow > Yan St-Onge (Artist / Independent researcher)
- Gray Hairs > Terhi Marttila (Independent artist-researcher)
- An Island of Sound > J. R. Carpenter (University of Southampton) and Jules Rawlinson (University of Edinburgh)
8:00 a.m. - 3:30 p.m.
Registration @Convento São Francisco (Main Entrance)
8:00 a.m. - 9:45 a.m.
Session #12 @Aeminium room 1 [WORKSHOP]
Wikipedia Hackathon > Deena Larsen (Electronic Literature Addict Anonymous)
Session #13 @Aeminium room 2 [WORKSHOP]
Hacking João de Barros’ 16th century Diálogo [...] em modo de jogo, a combinatorial game about moral vices and virtues > Celeste Pedro (Instituto de Filosofia, University of Porto) and Terhi Marttila (Independent artist-researcher)
Session #14 @Centro room [WORKSHOP]
Gathering Teaching Materials for ELC4 > Kathi Inman Berens [online] (Portland State University), R. Lyle Skains (Bournemouth University), John T. Murray (University of Central Florida) and Mia Zamora (Kean University)
10:00 a.m. - 11:20 a.m.
Session #15 @Mondego room [PANEL]
Historicizing / Hypothesizing Digital-literary Practice in Aotearoa > David Ciccoricco [online] (University of Otago), Ursula Standring-Bellugue [online] (University of Otago), Caelum Greaves [online] (University of Otago) and Jacob Cone [online] (University of Otago)
11:20 a.m. - 11:35 a.m.
Break (On Your Own)
11:35 a.m. - 12:55 a.m
Session #16 @Aeminium room 1 [PAPERS]
Translanguaging
Moderator: Astrid Ensslin
- Overcoming Species Divides: Digital Poetry, Machine Learning and Interspecies 'Translation' > Alinta Krauth [online] (University of Bergen)
- Translating the Other in Electronic Literature: A Semioethics Analysis > Pierre Gabriel Dumoulin (Université du Québec à Montréal)
Session #17 @Aeminium room 2 [PANEL]
Multimodal Synergies for Social Awareness > Despoina Feleki [online] (Aristotle University of Thessaloniki), Paschalia Mitskidou [online] (Aristotle University of Thessaloniki), Evgenia Kleidona [online] (Aristotle University of Thessaloniki) and Vasiliki Karanika [online] (Aristotle University of Thessaloniki)
Session #18 @Mondego room [ROUNDTABLE]
Bridging Electronic Literature & Critical Code Studies (a Digital Humanities Quarterly discussion) > Jeremy Douglass [online] (University of California, Santa Barbara), David Berry [online] (University of Sussex), Jason Boyd [online] (Toronto Metropolitan University), John Cayley [online] (Brown University) and Daniel Temkin [online] (esoteric.codes)
12:55 a.m. - 2:00 p.m
Lunch at Claustros at the Convento São Francisco
2:00 p.m. - 3:20 p.m.
Session #19 @Aeminium room 1 [PAPERS]
Localizing, Decolonizing
Moderator: Claudia Kozak
- Visibility in Electronic Literature: Telling Asian diasporic digital narratives > David Thomas Henry Wright (Nagoya University)
- Archive and/as Montage in The City as Text: Exposing the Chilean Social Uprising > Tessa Oliveira [online] (University of Michigan - Ann Arbor)
Session #20 @Aeminium room 2 [PANEL]
Re-enacting Painful and Sensitive Memories on Platforms: A critical approach > Alexandra Saemmer (Université Paris 8), Nolwenn Tréhondart (Université de Lorraine) and Emmanuelle Lescouet [online] (Université de Montréal)
Session #21 @Centro room [PAPERS]
Governenvironmentality
Moderator: Eugenio Tisselli
- Sound, Image and Landscapes of Catastrophe: Subverting documentary forms and nonfiction narrative through generative, combinatory and multimodal arts in The Floods, Water On The Pier, and It Will Happen Here > Roderick Coover (Temple University) and Adam Vidiksis (Temple University)
- Digital Environmental Artivism in the 21st century Brazil: Emergent and ancestral perspectives on the Amazonian region > Paulo Silva Pereira (University of Coimbra)
- Heavy Weather? On the (im)Materialities of Digital Literature in the works of J.R. Carpenter > Tymon Adamczewski (Kazimierz Wielki University)
Session #22 @Mondego room [PANEL]
AIwriting: Text to Image Generation as a Mode of Digital Narrative > Jill Walker Rettberg (University of Bergen), Jason Nelson [online] (University of Bergen), Patrick Lichty (Winona State University), Scott Rettberg (University of Bergen) and Talan Memmott (Winona State University)
3:30 p.m.
Walk/ride to the Exploratório - Centro de Ciência Viva de Coimbra. Free bus from Convento to Exploratório (One way only). Bus stop: https://goo.gl/maps/KhtfsDDnqgGFU87j7
4:00 p.m. - 4:45 p.m.
Opening of Exhibition @Exploratório - Centro Ciência Viva de Coimbra
Kids e-Lit Exhibition: Read, Imagine, Play > Curated by Ana Maria Machado, Ana Albuquerque e Aguilar and Jaqueline Conte. https://kidsreadimagineplay.wordpress.com/
5:00 p.m. - 5:45 p.m.
Screening ELO-Dome @Exploratório - Centro Ciência Viva de Coimbra
Fulldome Electronic Literature in the Coimbra Exploratorio's Hemispherium > Craig Saper (UMBC) and Lynn Tomlinson (Towson University)
8:00 p.m.
Dinner & ELO Awards Ceremony @Centro Cultural Dom Dinis
Hosts: Caitlin Fisher, Reham Hosny and Scott Rettberg
8:00 a.m. - 6:00 p.m.
Registration @Convento São Francisco (Main Entrance)
8:00 a.m. - 9:45 a.m.
Session #23 @Aeminium room 1 [WORKSHOP]
Free (Libre) Software: Practices and Politics > Nick Montfort (Massachusetts Institute of Technology)
Session #24 @Aeminium room 2 [WORKSHOP]
GEODES, A Workshop for creatives in Locative Media > David Lincoln (Independent Artist) and Sara Wallace (New York University)
Session #25 @Centro room [WORKSHOP]
Locative Treasure Hunts and Urban Walks as Storytelling, Gaming, and Educational Tools: The Cases of Locatify and ActionBound > Vasileios Delioglanis [online] (National and Kapodistrian University of Athens)
10:00 a.m. - 11:20 a.m.
Session #26 @Mondego room [KEYNOTE]
Moderator: Alex Saum-Pascual
Ecocritique between Landscape and Data: The Environmental Audiotour > Jussi Parikka (Aarhus University)
11:20 a.m. - 11:35 a.m.
Break (On Your Own)
11:35 a.m. - 12:55 a.m.
Session #27 @Aeminium room 1 [PAPERS]
Chat Chat Chat
Moderator: Sarah Thorne
- Regulating Electronic Literature: Labor, Credit, and the Moral Panic about ChatGPT > Elizabeth Losh (William & Mary)
- Formal Fakery from the Postmodernism Generator to ChatGPT > Zach Whalen [online] (University of Mary Washington)
- Texts That Could Be Otherwise: Reading the Social Effect of Contingency in Experiential Literature through GPT-3 Versions > Nathan Jones (Lancaster University)
Session #28 @Aeminium room 2 [PANEL]
Weathering Winds of Change: Writing Oceans, Islands, and AiR > J. R. Carpenter (University of Southampton), Jules Rawlinson [online] (University of Edinburgh) and Richard Carter [online] (University of York)
Session #29 @Mondego room [ROUNDTABLE]
Print Manifestations and Materiality: On computer-generated books in Electronic Literature > Nick Montfort (Massachusetts Institute of Technology), Qianxun Chen (Independent Artist), John Cayley (Brown University), and Lillian-Yvonne Bertram (Northeastern University)
12:55 a.m. - 2:00 p.m
Lunch at Claustros at the Convento São Francisco
2:00 p.m. - 3:20 p.m.
Session #30 @Aeminium room 1 [PANEL]
Method, Media, Pedagogical Practices: Experimental Stances for Social Change > Jaqueline Conte (University of Coimbra), Ana Maria Machado (University of Coimbra), Edgar Roberto Kirchof (Lutheran University of Brazil), Joana Fonseca (University of Coimbra), Carolina Martins (University of Coimbra), Cecília Magalhães (University of Coimbra) and Ana Albuquerque e Aguilar (University of Coimbra)
Session #31 @Aeminium room 2 [PAPERS]
The Media is the Medium
Moderator: Andrew Klobucar
- Imagined futures of media in the work of Verónica Gerber Bicecci > Élika Ortega (University of Colorado Boulder)
- Bridging divides: creating and interacting sound and image in electronic literature > Roger Dean [online] (austraLYSIS and MARCS Institute for Brain, Behaviour and Development)
Session #32 @Centro room [PAPERS]
Pandemic Endemic
Moderator: María Mencía
- “This is (not) a CAPTCHA Poem@”: On Language, Algorithm and Representation in the Time of Pandemic > Tina Escaja (University of Vermont)
- In Silence: reframing Pandemic Silenc(ing) as Immeasurable revelation > Joel Ong (York University)
- Under a Gesture, the Wor(l)d: Reflections on the Digital Poem RE\VERSO > Emanuel Santos (Universidade Federal do Mato Grosso / Universidade de Coimbra)
Session #33 @Mondego room [PAPERS]
Disaccessibility
Moderator: María Goicoechea
- The Tip of the Tongue The EPUB3 format as a means of inclusion > Daniele Giampà (Kingston University London)
- Who’s the Dummy?: A Poetics of Medically Enforced Ventriloquism > Talan Memmott (Winona State University)
- Digital Accessibility Aesthetics: Accessibility Features as Literary Devices > Hannah Ackermans [online] (University of Bergen)
3:20 p.m. - 4:40 p.m.
Session #34 @Aeminium room 1 [PAPERS]
From Data Art to Social Media
Moderator: Monika Górska-Olesińska
- Data and Process in Information-centered Creative Practice > Judy Malloy [online] (School of the Art Institute of Chicago)
- Distracted Boyfriend: Close-Reading a Meme > Aidan Walker [online] (Columbia University)
- If no one clicks a link, can it do any (social) good? > R. Lyle Skains (Bournemouth University)
Session #35 @Centro room [PAPERS]
Experimentell Zeitgeist
Moderator: Bruno Ministro
- Web Literary Studies as Studies of Subversion: An Analysis of “Glaube Liebe Hoffnung” by 0x0a > Thomas Ernst (University of Antwerp)
- Teknisk er det muligt / Technically, it is possible… Concrete Poetry and the Beginnings of Media Art (in Scandinavia > Morten Søndergaard (Aalborg University)
- Zeitgeisty Aphorisms > Mark Wolff (Hartwick College)
Session #36 @Mondego room [PANEL]
Beyond Electronic Literature > Leonardo Flores [online] (Appalachian State University), Samya Brata Roy (Indian Institute of Technology–Jodhpur), Shanmugapriya T [online] (University of Toronto Scarborough) and Zahra Rizvi (Yale University)
4:40 p.m. - 5:00 p.m.
Coffee Break with Catering at Claustros/Cloisters
5:00 p.m. - 6:20 p.m.
Session #37 @Aeminium room 2 [PAPERS]
Subnoises and Superglitches
Moderator: Paulina Chorzewska-Rubik
- Subversive Aesthetics: Glitch and Noise in Contemporary Electronic Literature > Luca Messarra (Stanford University)
- Experimental literature with social impact. The case of Maja Staśko's "Hejt polski" [Polish hate] > Piotr Marecki (Jagiellonian University)
- Climate Orb: Creating Climate Awareness Through Data-Driven Graphic Design And Visualization > Pedro Churro (University of Coimbra)
Session #38 @Centro room [PAPERS]
Story Tailing
Moderator: Élika Ortega
- The Facebook Series “Library of Manipur” by Monica Ingudam (under the Account Name of MonicaIngudam’s Findingthevoices): A Contemporary Rendition of the Meitei Wari Leeba (Oral Storytelling) Tradition as E-Lit > Natasa Thoudam [online] (Indian Institute of Technology-Jodhpur)
- The Digital Reading Condition: Studying Multisensory Reading Practices > Maria Engberg (Malmö University) and Birgitte Stougaard Pedersen (Aarhus University)
- Breastreading, Electronic Paratexts and Social Change > Rebecca Roach (University of Birmingham)
Session #39 @Mondego room [ROUNDTABLE / CO-CREATION WORKSHOP]
Electronic Literature and Biocultural Diversity > Serge Bouchardon (Université de technologie de Compiègne), Isabelle Cros (Université d'Aix Marseille) and Erika Fülöp (Université Toulouse 2 Jean Jaurès)
6:30 p.m. - 7:30 p.m.
Working Session @Mondego room
CELL meeting
Host: Joseph Tabbi
9:30 p.m.
Performances @TAGV-Teatro Académico de Gil Vicente
Host: Tina Escaja
- Versifying Engagement in the Metaverse: A Performance of Work by @theVERSEverse > Christian Bök (Independent Scholar), Sasha Stiles (Independent Scholar), Ana María Caballero (University of Miami) and Lillian-Yvonne Bertram (Northeastern University)
- “The Poet vs The Machine” live performance > Marcos De La Fuente (Poetry+AI=ART), Maria de Los Angeles Martinez Estevez (Poetry+AI=ART), Ismael Faro (Poetry+AI=ART) and Alec Ekvall (poem + ai artistic collective)
- The Living-book of Living Portraits of Mom > Carolina López Jiménez (independiente)
- An Apartment Building in July > Aidan Walker [online] (Columbia University) and Jacob Hall (Independent Researcher)
- Diamonds > Caitlin Fisher (York University)
8:00 a.m. - 6:00 p.m.
Registration @Convento São Francisco (Main Entrance)
8:00 a.m. - 9:45 a.m.
Session #40 @Aeminium room 2 [WORKSHOP]
Netprov for Personal Processing and Social Healing, a Playshop > Rob Wittig (Meanwhile Netprov Studio)
Session #41 @Centro room [WORKSHOP]
Mapping Branching Narrative > Jeremy Douglass (University of California, Santa Barbara)
10:00 a.m. - 11:20 a.m.
Plenary Session @Mondego room
ELO Town Hall
Host: Caitlin Fisher
11:20 a.m. - 11:35 a.m.
Break (On Your Own)
11:35 a.m. - 12:55 a.m
Session #42 @Aeminium room 1 [PANEL]
Mourning, memory, and immersive empathy in “Memory eternal” Вічная Пам'ять: Book of Mourning” > Jolene Armstrong (Athabasca University), Angela Joosse (University of Toronto), Kari Maaren [online] (Toronto Metropolitan University), Izabella Pruska-Oldenhof (Toronto Metropolitan University) and Monique Tschofen (Toronto Metropolitan University)
Session #43 @Aeminium room 2 [PANEL]
Digital Fiction in Secondary Education: An opportunity for expanding reading responses and interpretative skills in the academic context > Ana María Margallo [online] (Universitat Autònoma de Barcelona), Cristina Aliagas (Universitat Autònoma de Barcelona), Mireia Manresa (Universitat Autònoma de Barcelona), Cristina Correro (Universitat Autònoma de Barcelona/Université de Nantes), Martina Fittipaldi (Universitat Autònoma de Barcelona), Karla Fernández-de-Gamboa-Vázquez (Universidad del País Vasco - UPV/EHU) and Loreto Espallargas (Universitat Autònoma de Barcelona)
Session #44 @Centro room [PANEL]
Reading Digital Literature from/in Brazil > Andréa Catrópa (Universidade Anhembi-Morumbi), Vinícius C. Pereira (Universidade Federal do Mato Grosso), Manaíra A. Athayde (University of California, Santa Barbara) and Rejane Rocha (Universidade Federal de São Carlos)
Session #45 @Mondego room [ROUNDTABLE]
Moderator: Anna Nacher
Netprov as socially engaged electronic literature > Andrew Klobucar (New Jersey Institute of Technology), Joellyn Rock (University of Minnesota-Duluth), Johannah Rodgers (Independent Scholar) and Rob Wittig (Meanwhile Productions)
12:55 a.m. - 2:00 p.m.
Lunch at Claustros at the Convento São Francisco
2:00 p.m. - 3:20 p.m.
Session #46_A @Aeminium room 1 [PAPERS]
Performances from Outer Space
Moderator: John Cayley
- Performance Différée: Artistic Action’s Renewed Temporalities > Léa Martin (Université du Québec à Chicoutimi)
- A Sign in Space: an interdisciplinary exploration of the potential reception of an extraterrestrial signal > Daniela de Paulis (The Form of Space) and Irene Fabbri (University of Ferrara)
Session #46_B @Aeminium room 2 [PAPERS]
Feminist Machines
Moderator: R. Lyle Skains
- Resisting Context Collapse: the Mexicana Feminists of BrokenEnglish.lol in ELC4 > Kathi Inman Berens [online] (Portland State University)
- Al-Barrah: AI Literature and Horizons of Digital Postcolonial Feminism > Reham Hosny (University of Cambridge/Minia University)
- Code Before Content Generation? ChatGPT and the Challenge of Feminist AI > Anastasia Salter (University of Central Florida)
Session #47 @Centro room [PAPERS]
Virtual, Hybrid, Extended
Moderator: John T. Murray
- Refiguring Empathy: Empirical Perspectives on Allofictional Storytelling in VR > Astrid Ensslin (University of Regensburg)
- Experiencing the Transformative Power of one-to-one Conversation through Virtual Reality. The case of Joanna Popinska's activist VR documentary “The Choice” > Monika Górska-Olesińska (University of Lodz)
- Dismantling Old and New Barriers: Hybrid Theater, Social Engagement and Identity via Emergent Artistic and E-Literary Genres > María Goicoechea (Complutense University of Madrid) and María Mencía (Kingston University London)
Session #48 @Mondego room [PAPERS]
Artificial Intelligence Re-boted
Moderator: Jill Walker Rettberg
- Remarkable Outcomes are Nothing without the Work: On the Significance of Artistic Processes and Contexts in the face of AI Generated Art > Lulu Liu [online] (Independent artist)
- Designing for Critical Reflection: Writing with/against AI for a Better World > Sarah Thorne (Memorial University of Newfoundland and Labrador)
3:20 p.m. - 4:40 p.m.
Session #49 @Aeminium room 1 [PAPERS]
Rewriting the Archive
Moderator: Manaíra Athayde
- Amnesiac narratives: the missing history of digital games in Portugal > Luciana Lima (Interactive Technologies Institute, LARSyS)
- Purgamondo: a 3D interface-environment of the storyworld of Dante's Divine Comedy poem > Reda Alouache [online] (University of Quebec at Chicoutimi)
- A Dream within a Screen: Techniques of and in Sultana's Reality > Samya Brata Roy (Indian Institute of Technology–Jodhpur)
Session #50 @Aeminium room 2 [PAPERS]
Playing the Game
Moderator: Anastasia Salter
- “Why are we still here?”: The Elimination of Play in Long Playthroughs of Replay Stories > Alex Mitchell [online] (National University of Singapore)
- Narratives that Play the Readers: How action helps to build an aesthetic of behavior > Ana Catarina Monteiro (Universidade do Porto)
Session #51 @Centro room [PAPERS]
Cross-Quoting & Multi-Pasting
Moderator: Erika Fülöp
- Contemporary Worldliness in its Translational and Multilayered Embodiment > Alaner Imamoglu (Eskisehir Osmangazi University)
- Electronic Literature as Cross-Cultural Practice: A Multilingual Comparative Study > Nohelia Meza (Benemérita Universidad Autónoma de Puebla)
- Electronic Literature and Digital Humanities in Indian Higher Education: Perceptions, Prospects and Challenges > Maria Shahid (Aligarh Muslim University), Bushra Ahmad [online] (Aligarh Muslim University), S Anas Ahmad (Aligarh Muslim University)
4:40 p.m. - 5:00 p.m.
Coffee Break with Catering at Claustros/Cloisters
5:00 p.m. - 6:20 p.m.
Session #52 @Aeminium room 1 [PAPERS]
I contain platforms
Moderator: Anna Nacher
- How interfaces matter in Polish politically engaged poetry > Paulina Chorzewska-Rubik (Uniwersytet Warszawski)
- Revolution Plus Love: the Grassroots Imagination on Self-Community Relationship in Chinese Yanqing (romance) Web Fiction > Yantao Sun [online] (University of Leeds)
- Russian Internet and the Russian-Ukrainian war in 2022: the case study of self-publishing literary platform litnet.com > Anna Murashova (University of Tartu)
Session #53 @Aeminium room 2 [PAPERS]
Trans-Media, Trans-Genre
Moderator: Maria Engberg
- Anti Turing Test Poetics: Human/Machine Ambiguity as a Digital Language Tactic > Kavi Duvvoori (University of Waterloo)
- Literary Liveness: Dismantling barriers to a digital theatrical experience > Amy Spencer (Bath Spa University)
- Strangeness and Subversion in Strange Horticulture > Melissa Kagen [online] (Worcester Polytechnic Institute) and Jennifer Minnen (Tufts University)
Session #54 @Mondego room [PANEL]
The Power of Verse in the Metaverse: What @theVERSEverse Can Do for You! > Christian Bök (Independent Scholar), Sasha Stiles (Independent Scholar), Ana María Caballero (University of Miami) and Lillian-Yvonne Bertram (Northeastern University)
6:30 p.m. - 7:30 p.m.
Session #55 @Mondego room [KEYNOTE]
Moderator: Rui Torres
Language for the Fluid, Multiple, Unified Self > Amira Hanafi [online] (Coastal Carolina University)